NRD Начало
Вторник, 26 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Професор Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август
419
Цветни аспекти

Професор Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август

Професор Людмил Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август. Това каза в Историческия музей в Петрич професорът, който е ръководител на разкопките, при разкриването на личността, изобразена на първата намерена в античния град Хераклея Синтика скулптура.  "Искам да видя втората глава, на втората статуя, почистена. Тя принадлежи на тялото, това е сигурно

| 25 Ноември 2024, 21:43 ч.
Професор Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август
Професор Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август
Снимка © БТА

Професор Людмил Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август. Това каза в Историческия музей в Петрич професорът, който е ръководител на разкопките, при разкриването на личността, изобразена на първата намерена в античния град Хераклея Синтика скулптура. 

„Две обиколки на парка“ от Мърей Шизгал е първата за новия сезон премиера в театър „Българска армия“, съобщават от трупата.

По думите им това е забавна комедия за любовта, самотата и вторите шансове. Режисьор е Стефан Спасов. 

В първата част, актьорът Леон (Георги Къркеланов) и полицайката Маргарет (Полина Недкова) се срещат случайно, но зад техните забавни сблъсъци се крият дълбоки страхове и самота. Въпросът е какво може да се случи, когато две различни съдби се сблъскат заради оплакване от силна музика. Смехът и искрящите реплики летят във въздуха, но зад тях се крие тъга и желание за близост, които и двамата отчаяно търсят.

Във втората част, Еди (Стефка Янорова) и Гас (Георги Кадурин) – двойка, която се е

Рапърът Метро Бумин е изправен пред съдебен иск от жена, която твърди, че е познавала и се е доверявала на суперпродуцента, носител на „Грами“ - преди той да я изнасили през 2016 г. Това съобщава сайтът Ти Ем Зи, позовавайки се на съдебни документи, с копия от които се е сдобил.

Документите по иска в съда са подадени от жена на име Ванеса Льоместър, която твърди, че към момента на деянието е страдала от депресия след смъртта на 9-месечния си син, но се е сгодила за Метро по време на пътуване до Лас Вегас през пролетта на същата година.

Ванеса твърди, че Метро я поканил в студиото си в Лос Анджелис, за да се забавляват на купон. Тя споделя, че е наблюдавала как Метро злоупотребява с кодеин, дори след предупреждения на приятелите му.

Жената разказва още как през септември 2016 г. е посетила Метро в студиото му и е взела половин хапче Ксанакс с глътка

Етнографски музей в следосвобожденска къща има вече в Болярово.

Музеят се помещава в реставрираната автентична къща в града на поп Атанас Николов, на която бе извършен ремонт на стойност 56 500 лева, съобщиха от Общината.

Откриването на музея е част от събитията, посветени на празника на Болярово.

Средствата за реставрацията са осигурени по Програмата за развитие на селските райони, чрез Местната инициативна група Елхово – Болярово, посочи кметът Христо Христов.

„Наш ангажимент остава да пазим културните ни ценности, за да знае и помни поколението историята ни“, добави той.

В старата пашакьойска къща (б. а. – Пашакьой е старото име на Болярово) е подредена богата етонграфска сбирка, показваща бита на местните хора в миналото. Могат да бъдат разгледани традиционни народни носии, сандък с чеиз на невестата, бебешка люлка, о

Ръкопис и писмо на писателя Франц Кафка се предлагат за продажба на аукцион от компанията "Кристиан Хесе" в Хамбург, Германия, за 280 хил. евро, съобщи "Ческе новини", позовавайки се на ДПА. 

Събитието е по повод 100-годишнината от смъртта на родения в Прага писател. 

Ръкописът представлява петте страници на разказа "Първа горест", а писмото е с обем три страници и е написано през 1922 г. Франц Кафка е писал до издателя на списанието за изкуство "Гениус". 

На търга ще бъде предложен и оригиналният ръкопис на сценария на Орсън Уелс за филма "Процесът" от 1962 г., базиран на едноименния роман на Кафка. Сценарият на Уелс представлява 240 страници с различни варианти на текста и режисьорски бележки. Предварителната оценка на ръкописа е между 40 и 50 хил. евро. 

Близо 80 платна в изложбата „Достойно ест“ отбелязват 80-годишния юбилей на художника академик Симеон Спиридонов.

Експозицията ще бъде открита в „Арт център“ - Банкя, на 26 септември и ще остане там до 6 октомври, съобщават организаторите.

„Академик Симеон Спиридонов е Кавалер на английската кралска академия за изящни изкуства, има авторитетно присъствие в престижната френска класация „100 художници енциклопедисти на ХХ век“ (като автор и на пластики), носител е на орден „Св. св. Кирил и Методий“ – огърлие за особено значимите му заслуги в областта на културата и изкуството и на държавното отличие „Златен век“. Завършил е художествената академия в Прага. Той е майстор на илюстрациите и графиката, а през втората половина от творческия си живот е в плен на живописта и непрекъснато създава нови техник

"Искам да видя втората глава, на втората статуя, почистена. Тя принадлежи на тялото, това е сигурно. Имаме известни съмнения, които, за да потвърдя, или разсея, трябва да видим почистената глава ", обясни още той и добави, че очаква това да се случи в началото на следващата година. 

Почистването на втората скулптура ще се извърши в София от реставратора Ренета Караманова. "Когато видя главата, сглобена към тялото, тогава ще мога да кажа повече. Да, резонен е въпросът дали на втората скулптура не е изобразен другият брат, защото са поставени симетрично на входа на големия канал една срещу друга само те и това не е случайно. Други статуи не са слагали, а е имало място. Другите статуи са оставяни отстрани около канала. Намирали сме през предходните години", добави ръководителят на разкопките в Хераклея Синтика.  

Той очаква втората статуя наистина да бъде ключ за още информация, свързана с първата скулптура. "Трябва да го видим лицето почистено, защото има някои детайли в него, които ни карат да отправяме известни хипотези. Когато видим изчистено лицето, ще можем да се ориентираме възможно ли е втората статуя да е на другия брат", поясни професор Вагалински. 

По думите му, втората статуя като почерк и стилов анализ видимо изглежда със 150 години по-млада и вероятно е изработена в средата на втори век. "Но тук има известни съмнения. Вероятно ще имаме повече данни на нещо по-аргументирано и за първата статуя чрез втората, а по втората има много работа. Ще направим всичко възможно да я почистим, да я съединим, да я сглобим, да подсилим това спукано бедро на втората статуя, за да си дойде тук в музея в Петрич и да радва посетителите", каза още археологът. 

Той е категоричен, че в света няма подобно разкритие на археолози, при което две такива статуи да са намерени на едно място и да се знае какъв е техният контекст. 

Българското MP-Studio е сред петте студиа, поканени за участие в най-голямото събитие за видеомапинг в света – iMapp, в Букурещ. Негово произведение ще преобрази втората най-голяма по площ сграда в света – Двореца на парламента, тази събота (21 септември), разказват от MP-Studio.

Темата на тазгодишното издание на iMapp е „Наследство” (Legacy) и предизвиква най-добрите видео мапинг студиа в света да представят богатството на своята култура и легендите, които я съпътстват.

Участието в така наречената Лига на шампионите става единствено със специална покана до артисти, спечелили първо място в конкурси за видеомапинг от цял свят. MP-Studio е част от състезанието като победител в пилотното издание на международния конкурс за светлинно изкуство в 30-милионния град Чонгкинг, в Китай, през 2023 г.

Васил Петров ще гостува във Велико Търново с концерт, посветен на 30-годишната му сценична дейност, съобщиха организаторите на събитието.

Певецът ще излезе на сцената на Летния театър на 12 август заедно с Врачанската филхармония с диригент Христо Павлов. Специален гост в програмата е цигуларката с многобройни награди от международни конкурси Зорница Иларионова. Тя ще партнира на Васил Петров в няколко песни и ще представи класически и филмови теми, отличени с награди "Оскар". Участие ще вземат също Йордан Тоновски (пиано), Христо Минчев (бас) и Кристиан Желев (барабани).

За да отбележи три десетилетия на сцена, Васил Петров е подготвил за почитателите си специална програма The Best of. Тя включва избрани песни от неговия репертоар, поднесени с елегантния му маниер и мащабна оркестрация с джаз нюанси, посочват организаторите.

В нея има песни от различни албуми

Независимостта винаги идва с компромиси. Човек трябва да намира време за себе си и, ако започне да изчезва в другия човек, това не е много полезно. Дори, когато обичаме някого, ние трябва да запазим нашата индивидуалност, защото тя е това, което е създало връзката – този съюз между двама души, които в един момент са били непознати, а после стават семейство. Това казва режисьорът Ясен Пеянков по повод премиерата на „Куклен дом, втора част“ в Народния театър „Иван Вазов“.

Пиеса на американския драматург и носител на наградата „Оби“ за изключителни постижения в областта на драматургията – Лукас Нейт, е своеобразно продължение на едноименната пиеса на Хенрик Ибсен, и случващото се с Нора петнадесет години по-късно. 

„Цената на независимостта е самотата. В случая, м

Национална филателна изложба с международно участие „Добрич Филекс 2024 ще се проведе от 9 до 24 октомври в Регионалната библиотека на града, съобщават от пресцентъра на  “Български пощи”.

Изложбата ще се открие на 9 октомври. Тя е посветена на 150–ата годишнина на Всемирния пощенски съюз и 145–ата годишнина на „Български пощи“.

По време на този културен форум ще бъдат представени традиционна филателия, пощенска история, тематика, максимафилия и др. от български и международни филателисти.

В рамките на празниците ще бъдат валидирани атрактивни филателни издания - пощенската карта „Добрич Филекс 2024“,пощенска марка „150 г. Всемирен пощенски съюз“, малотиражно издание „Опазване на околната среда“ и др. 

По време на събитието ще работи щанд на „Българска филатели

Даниел Орен се завръща в Софийската опера, за да дирижира на 15 ноември „Реквием“ от Джузепе Верди.

Един от най-големите диригенти на нашето време идва в София след успешни представления в Южна Корея и симфонични концерти във Виена, а след това отива в Болоня за поредица спектакли на „Палячи“ от Леонкавало, разказват от Софийската опера и балет. 

„Реквиемът на Верди е произведение, което нарушава конвенциите на сакралната музика, правейки я по-земна и драматична. Големият гений на Верди, както обичам да го наричам, е сътворил нещо толкова дълбоко, че дори надхвърля религиозните бариери: не е съвпадение, че 1874 г. е време, когато самият той е най-отдалечен от религиозната вяра. Няма значение дали сте християнин, евреин, мюсюлманин: винаги ще има място за молитва. Помага да се чувствам

Имаме огромен късмет с откритите в Хераклея Синтика скулптури. В България нямаме такива изображения. Толкова ранни, толкова добре запазени, скулптури. Имаме релефи, но не такива. И затова по света реагираха толкова бързо. Бяха се омагьосали, защото не се намират такива неща. Тепърва ще отеква това, че тук в този музей има такива статуи, коментира още професор Людмил Вагалински. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Българската национална филмотека се присъединява за четвърта поредна година към ,,Сезон на класическия филм“
Българскатата национална филмотека (БНФ) се присъединява за четвърта поредна година към ,,Сезон на класическия филм“ – инициатива на Асоциацията на европейските синемат ...
В Южна Корея възходът на кейпопа допринася за замърсяването с пластмаса
Въпреки конкуренцията на стрийминга, кейпоп лейбълите продължават да продават компакдискове в Южна Корея благодарение на сложни маркетингови стратегии, но замърсяването и пластмасо ...
Иван Велчев представя юбилейна живописна изложба
Иван Велчев представя юбилейна изложба с 20 избрани живописни творби в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) на столичната улица „Шипка“ 6, съобщават органи ...
Реконструираха картина на Климт с помощта на изкуствен интелект
Густав Климт рисува монументалната картина "Медицина" в края на 19-и и началото на 20-и век. Картината, замислена като една от т.нар. "факултетски картини", е унищожена по време н ...
Юбилейна изложба „Стефан Георгов – искрен и предан съзерцател на своето време“
Изложба „Стефан Георгов – искрен и предан съзерцател на своето време“ отбелязва 125 години от рождението на художника. Експозицията ще е в музей-галерия „А ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
ХаХаХа ИмПро театър разказва история отзад напред
За първи път в историята на „ХаХаХа ИмПро театър“ ще има спектакъл, основаващ се на специално написан драматургичен текст, съобщават от трупата. „Наобратно&ldquo ...
Арт проект среща класиката с електронната музика в пиеса на Шопен
Артистът на електронната сцена The Editor и младият пианист Виктор Вичев представят нов сингъл, наречен Chopin’s Ocean Echo. Вдъхновени от произведението на Шопен, музиканти ...
Емануил Иванов ще изпълни петте концерта за пиано на Бетовен в рамките на три вечери
Петте концерта за пиано на Бетовен ще бъдат изпълнени от един солист – Емануил Иванов, в рамките на три вечери –  два камерни и един симфоничен концерт, на 9, 10 и ...
40 Fingers и Матео Бочели се събраха за коледен концерт
Италианският квартет от китаристи 40 Fingers бе специален гости на коледния концерт на Матео Бочели в Tauron Arena, в Краков. Това съобщават от „БГ саунд стейдж“, орган ...
Българската национална филмотека се присъединява за четвърта поредна година към ,,Сезон на класическия филм“
Българскатата национална филмотека (БНФ) се присъединява за четвърта поредна година към ,,Сезон на класическия филм“ – инициатива на Асоциацията на европейските синемат ...
Тикер в 02:00 ч.
За първи път в историята на „ХаХаХа ИмПро театър“ ще има спектакъл, ...
Начало Цветни аспекти
419
Цветни аспекти

Професор Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август

Професор Людмил Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август.Това каза в Историческия музей в Петрич професорът, който е ръководител на разкопките, при разкриването на личността, изобразена на първата намерена в античния град Хераклея Синтика скулптура.

| 25 Ноември 2024, 21:43 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Професор Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август
Професор Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август
Снимка © БТА

Професор Людмил Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август. Това каза в Историческия музей в Петрич професорът, който е ръководител на разкопките, при разкриването на личността, изобразена на първата намерена в античния град Хераклея Синтика скулптура. 

"Искам да видя втората глава, на втората статуя, почистена. Тя принадлежи на тялото, това е сигурно. Имаме известни съмнения, които, за да потвърдя, или разсея, трябва да видим почистената глава ", обясни още той и добави, че очаква това да се случи в началото на следващата година. 

„Две обиколки на парка“ от Мърей Шизгал е първата за новия сезон премиера в театър „Българска армия“, съобщават от трупата.

По думите им това е забавна комедия за любовта, самотата и вторите шансове. Режисьор е Стефан Спасов. 

В първата част, актьорът Леон (Георги Къркеланов) и полицайката Маргарет (Полина Недкова) се срещат случайно, но зад техните забавни сблъсъци се крият дълбоки страхове и самота. Въпросът е какво може да се случи, когато две различни съдби се сблъскат заради оплакване от силна музика. Смехът и искрящите реплики летят във въздуха, но зад тях се крие тъга и желание за близост, които и двамата отчаяно търсят.

Във втората част, Еди (Стефка Янорова) и Гас (Георги Кадурин) – двойка, която се е

Рапърът Метро Бумин е изправен пред съдебен иск от жена, която твърди, че е познавала и се е доверявала на суперпродуцента, носител на „Грами“ - преди той да я изнасили през 2016 г. Това съобщава сайтът Ти Ем Зи, позовавайки се на съдебни документи, с копия от които се е сдобил.

Документите по иска в съда са подадени от жена на име Ванеса Льоместър, която твърди, че към момента на деянието е страдала от депресия след смъртта на 9-месечния си син, но се е сгодила за Метро по време на пътуване до Лас Вегас през пролетта на същата година.

Ванеса твърди, че Метро я поканил в студиото си в Лос Анджелис, за да се забавляват на купон. Тя споделя, че е наблюдавала как Метро злоупотребява с кодеин, дори след предупреждения на приятелите му.

Жената разказва още как през септември 2016 г. е посетила Метро в студиото му и е взела половин хапче Ксанакс с глътка

Етнографски музей в следосвобожденска къща има вече в Болярово.

Музеят се помещава в реставрираната автентична къща в града на поп Атанас Николов, на която бе извършен ремонт на стойност 56 500 лева, съобщиха от Общината.

Откриването на музея е част от събитията, посветени на празника на Болярово.

Средствата за реставрацията са осигурени по Програмата за развитие на селските райони, чрез Местната инициативна група Елхово – Болярово, посочи кметът Христо Христов.

„Наш ангажимент остава да пазим културните ни ценности, за да знае и помни поколението историята ни“, добави той.

В старата пашакьойска къща (б. а. – Пашакьой е старото име на Болярово) е подредена богата етонграфска сбирка, показваща бита на местните хора в миналото. Могат да бъдат разгледани традиционни народни носии, сандък с чеиз на невестата, бебешка люлка, о

Ръкопис и писмо на писателя Франц Кафка се предлагат за продажба на аукцион от компанията "Кристиан Хесе" в Хамбург, Германия, за 280 хил. евро, съобщи "Ческе новини", позовавайки се на ДПА. 

Събитието е по повод 100-годишнината от смъртта на родения в Прага писател. 

Ръкописът представлява петте страници на разказа "Първа горест", а писмото е с обем три страници и е написано през 1922 г. Франц Кафка е писал до издателя на списанието за изкуство "Гениус". 

На търга ще бъде предложен и оригиналният ръкопис на сценария на Орсън Уелс за филма "Процесът" от 1962 г., базиран на едноименния роман на Кафка. Сценарият на Уелс представлява 240 страници с различни варианти на текста и режисьорски бележки. Предварителната оценка на ръкописа е между 40 и 50 хил. евро. 

Близо 80 платна в изложбата „Достойно ест“ отбелязват 80-годишния юбилей на художника академик Симеон Спиридонов.

Експозицията ще бъде открита в „Арт център“ - Банкя, на 26 септември и ще остане там до 6 октомври, съобщават организаторите.

„Академик Симеон Спиридонов е Кавалер на английската кралска академия за изящни изкуства, има авторитетно присъствие в престижната френска класация „100 художници енциклопедисти на ХХ век“ (като автор и на пластики), носител е на орден „Св. св. Кирил и Методий“ – огърлие за особено значимите му заслуги в областта на културата и изкуството и на държавното отличие „Златен век“. Завършил е художествената академия в Прага. Той е майстор на илюстрациите и графиката, а през втората половина от творческия си живот е в плен на живописта и непрекъснато създава нови техник

Почистването на втората скулптура ще се извърши в София от реставратора Ренета Караманова. "Когато видя главата, сглобена към тялото, тогава ще мога да кажа повече. Да, резонен е въпросът дали на втората скулптура не е изобразен другият брат, защото са поставени симетрично на входа на големия канал една срещу друга само те и това не е случайно. Други статуи не са слагали, а е имало място. Другите статуи са оставяни отстрани около канала. Намирали сме през предходните години", добави ръководителят на разкопките в Хераклея Синтика.  

Той очаква втората статуя наистина да бъде ключ за още информация, свързана с първата скулптура. "Трябва да го видим лицето почистено, защото има някои детайли в него, които ни карат да отправяме известни хипотези. Когато видим изчистено лицето, ще можем да се ориентираме възможно ли е втората статуя да е на другия брат", поясни професор Вагалински. 

Българското MP-Studio е сред петте студиа, поканени за участие в най-голямото събитие за видеомапинг в света – iMapp, в Букурещ. Негово произведение ще преобрази втората най-голяма по площ сграда в света – Двореца на парламента, тази събота (21 септември), разказват от MP-Studio.

Темата на тазгодишното издание на iMapp е „Наследство” (Legacy) и предизвиква най-добрите видео мапинг студиа в света да представят богатството на своята култура и легендите, които я съпътстват.

Участието в така наречената Лига на шампионите става единствено със специална покана до артисти, спечелили първо място в конкурси за видеомапинг от цял свят. MP-Studio е част от състезанието като победител в пилотното издание на международния конкурс за светлинно изкуство в 30-милионния град Чонгкинг, в Китай, през 2023 г.

Васил Петров ще гостува във Велико Търново с концерт, посветен на 30-годишната му сценична дейност, съобщиха организаторите на събитието.

Певецът ще излезе на сцената на Летния театър на 12 август заедно с Врачанската филхармония с диригент Христо Павлов. Специален гост в програмата е цигуларката с многобройни награди от международни конкурси Зорница Иларионова. Тя ще партнира на Васил Петров в няколко песни и ще представи класически и филмови теми, отличени с награди "Оскар". Участие ще вземат също Йордан Тоновски (пиано), Христо Минчев (бас) и Кристиан Желев (барабани).

За да отбележи три десетилетия на сцена, Васил Петров е подготвил за почитателите си специална програма The Best of. Тя включва избрани песни от неговия репертоар, поднесени с елегантния му маниер и мащабна оркестрация с джаз нюанси, посочват организаторите.

В нея има песни от различни албуми

Независимостта винаги идва с компромиси. Човек трябва да намира време за себе си и, ако започне да изчезва в другия човек, това не е много полезно. Дори, когато обичаме някого, ние трябва да запазим нашата индивидуалност, защото тя е това, което е създало връзката – този съюз между двама души, които в един момент са били непознати, а после стават семейство. Това казва режисьорът Ясен Пеянков по повод премиерата на „Куклен дом, втора част“ в Народния театър „Иван Вазов“.

Пиеса на американския драматург и носител на наградата „Оби“ за изключителни постижения в областта на драматургията – Лукас Нейт, е своеобразно продължение на едноименната пиеса на Хенрик Ибсен, и случващото се с Нора петнадесет години по-късно. 

„Цената на независимостта е самотата. В случая, м

Национална филателна изложба с международно участие „Добрич Филекс 2024 ще се проведе от 9 до 24 октомври в Регионалната библиотека на града, съобщават от пресцентъра на  “Български пощи”.

Изложбата ще се открие на 9 октомври. Тя е посветена на 150–ата годишнина на Всемирния пощенски съюз и 145–ата годишнина на „Български пощи“.

По време на този културен форум ще бъдат представени традиционна филателия, пощенска история, тематика, максимафилия и др. от български и международни филателисти.

В рамките на празниците ще бъдат валидирани атрактивни филателни издания - пощенската карта „Добрич Филекс 2024“,пощенска марка „150 г. Всемирен пощенски съюз“, малотиражно издание „Опазване на околната среда“ и др. 

По време на събитието ще работи щанд на „Българска филатели

Даниел Орен се завръща в Софийската опера, за да дирижира на 15 ноември „Реквием“ от Джузепе Верди.

Един от най-големите диригенти на нашето време идва в София след успешни представления в Южна Корея и симфонични концерти във Виена, а след това отива в Болоня за поредица спектакли на „Палячи“ от Леонкавало, разказват от Софийската опера и балет. 

„Реквиемът на Верди е произведение, което нарушава конвенциите на сакралната музика, правейки я по-земна и драматична. Големият гений на Верди, както обичам да го наричам, е сътворил нещо толкова дълбоко, че дори надхвърля религиозните бариери: не е съвпадение, че 1874 г. е време, когато самият той е най-отдалечен от религиозната вяра. Няма значение дали сте християнин, евреин, мюсюлманин: винаги ще има място за молитва. Помага да се чувствам

По думите му, втората статуя като почерк и стилов анализ видимо изглежда със 150 години по-млада и вероятно е изработена в средата на втори век. "Но тук има известни съмнения. Вероятно ще имаме повече данни на нещо по-аргументирано и за първата статуя чрез втората, а по втората има много работа. Ще направим всичко възможно да я почистим, да я съединим, да я сглобим, да подсилим това спукано бедро на втората статуя, за да си дойде тук в музея в Петрич и да радва посетителите", каза още археологът. 

Той е категоричен, че в света няма подобно разкритие на археолози, при което две такива статуи да са намерени на едно място и да се знае какъв е техният контекст. 

Имаме огромен късмет с откритите в Хераклея Синтика скулптури. В България нямаме такива изображения. Толкова ранни, толкова добре запазени, скулптури. Имаме релефи, но не такива. И затова по света реагираха толкова бързо. Бяха се омагьосали, защото не се намират такива неща. Тепърва ще отеква това, че тук в този музей има такива статуи, коментира още професор Людмил Вагалински. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Българската национална филмотека се присъединява за четвърта поредна година към ,,Сезон на класическия филм“
В Южна Корея възходът на кейпопа допринася за замърсяването с пластмаса
Иван Велчев представя юбилейна живописна изложба
Реконструираха картина на Климт с помощта на изкуствен интелект
Юбилейна изложба „Стефан Георгов – искрен и предан съзерцател на своето време“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
ХаХаХа ИмПро театър разказва история отзад напред
Под прожектора
Арт проект среща класиката с електронната музика в пиеса на Шопен
Калейдоскоп
Емануил Иванов ще изпълни петте концерта за пиано на Бетовен в рамките на три вечери
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.