Професор Людмил Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август. Това каза в Историческия музей в Петрич професорът, който е ръководител на разкопките, при разкриването на личността, изобразена на първата намерена в античния град Хераклея Синтика скулптура.
"Искам да видя втората глава, на втората статуя, почистена. Тя принадлежи на тялото, това е сигурно. Имаме известни съмнения, които, за да потвърдя, или разсея, трябва да видим почистената глава ", обясни още той и добави, че очаква това да се случи в началото на следващата година.
„Две обиколки на парка“ от Мърей Шизгал е първата за новия сезон премиера в театър „Българска армия“, съобщават от трупата.
По думите им това е забавна комедия за любовта, самотата и вторите шансове. Режисьор е Стефан Спасов.
В първата част, актьорът Леон (Георги Къркеланов) и полицайката Маргарет (Полина Недкова) се срещат случайно, но зад техните забавни сблъсъци се крият дълбоки страхове и самота. Въпросът е какво може да се случи, когато две различни съдби се сблъскат заради оплакване от силна музика. Смехът и искрящите реплики летят във въздуха, но зад тях се крие тъга и желание за близост, които и двамата отчаяно търсят.
Във втората част, Еди (Стефка Янорова) и Гас (Георги Кадурин) – двойка, която се е
Рапърът Метро Бумин е изправен пред съдебен иск от жена, която твърди, че е познавала и се е доверявала на суперпродуцента, носител на „Грами“ - преди той да я изнасили през 2016 г. Това съобщава сайтът Ти Ем Зи, позовавайки се на съдебни документи, с копия от които се е сдобил.
Документите по иска в съда са подадени от жена на име Ванеса Льоместър, която твърди, че към момента на деянието е страдала от депресия след смъртта на 9-месечния си син, но се е сгодила за Метро по време на пътуване до Лас Вегас през пролетта на същата година.
Ванеса твърди, че Метро я поканил в студиото си в Лос Анджелис, за да се забавляват на купон. Тя споделя, че е наблюдавала как Метро злоупотребява с кодеин, дори след предупреждения на приятелите му.
Жената разказва още как през септември 2016 г. е посетила Метро в студиото му и е взела половин хапче Ксанакс с глътка
Етнографски музей в следосвобожденска къща има вече в Болярово.
Музеят се помещава в реставрираната автентична къща в града на поп Атанас Николов, на която бе извършен ремонт на стойност 56 500 лева, съобщиха от Общината.
Откриването на музея е част от събитията, посветени на празника на Болярово.
Средствата за реставрацията са осигурени по Програмата за развитие на селските райони, чрез Местната инициативна група Елхово – Болярово, посочи кметът Христо Христов.
„Наш ангажимент остава да пазим културните ни ценности, за да знае и помни поколението историята ни“, добави той.
В старата пашакьойска къща (б. а. – Пашакьой е старото име на Болярово) е подредена богата етонграфска сбирка, показваща бита на местните хора в миналото. Могат да бъдат разгледани традиционни народни носии, сандък с чеиз на невестата, бебешка люлка, о
Ръкопис и писмо на писателя Франц Кафка се предлагат за продажба на аукцион от компанията "Кристиан Хесе" в Хамбург, Германия, за 280 хил. евро, съобщи "Ческе новини", позовавайки се на ДПА.
Събитието е по повод 100-годишнината от смъртта на родения в Прага писател.
Ръкописът представлява петте страници на разказа "Първа горест", а писмото е с обем три страници и е написано през 1922 г. Франц Кафка е писал до издателя на списанието за изкуство "Гениус".
На търга ще бъде предложен и оригиналният ръкопис на сценария на Орсън Уелс за филма "Процесът" от 1962 г., базиран на едноименния роман на Кафка. Сценарият на Уелс представлява 240 страници с различни варианти на текста и режисьорски бележки. Предварителната оценка на ръкописа е между 40 и 50 хил. евро.
Близо 80 платна в изложбата „Достойно ест“ отбелязват 80-годишния юбилей на художника академик Симеон Спиридонов.
Експозицията ще бъде открита в „Арт център“ - Банкя, на 26 септември и ще остане там до 6 октомври, съобщават организаторите.
„Академик Симеон Спиридонов е Кавалер на английската кралска академия за изящни изкуства, има авторитетно присъствие в престижната френска класация „100 художници енциклопедисти на ХХ век“ (като автор и на пластики), носител е на орден „Св. св. Кирил и Методий“ – огърлие за особено значимите му заслуги в областта на културата и изкуството и на държавното отличие „Златен век“. Завършил е художествената академия в Прага. Той е майстор на илюстрациите и графиката, а през втората половина от творческия си живот е в плен на живописта и непрекъснато създава нови техник
Почистването на втората скулптура ще се извърши в София от реставратора Ренета Караманова. "Когато видя главата, сглобена към тялото, тогава ще мога да кажа повече. Да, резонен е въпросът дали на втората скулптура не е изобразен другият брат, защото са поставени симетрично на входа на големия канал една срещу друга само те и това не е случайно. Други статуи не са слагали, а е имало място. Другите статуи са оставяни отстрани около канала. Намирали сме през предходните години", добави ръководителят на разкопките в Хераклея Синтика.
Той очаква втората статуя наистина да бъде ключ за още информация, свързана с първата скулптура. "Трябва да го видим лицето почистено, защото има някои детайли в него, които ни карат да отправяме известни хипотези. Когато видим изчистено лицето, ще можем да се ориентираме възможно ли е втората статуя да е на другия брат", поясни професор Вагалински.
Българското MP-Studio е сред петте студиа, поканени за участие в най-голямото събитие за видеомапинг в света – iMapp, в Букурещ. Негово произведение ще преобрази втората най-голяма по площ сграда в света – Двореца на парламента, тази събота (21 септември), разказват от MP-Studio.
Темата на тазгодишното издание на iMapp е „Наследство” (Legacy) и предизвиква най-добрите видео мапинг студиа в света да представят богатството на своята култура и легендите, които я съпътстват.
Участието в така наречената Лига на шампионите става единствено със специална покана до артисти, спечелили първо място в конкурси за видеомапинг от цял свят. MP-Studio е част от състезанието като победител в пилотното издание на международния конкурс за светлинно изкуство в 30-милионния град Чонгкинг, в Китай, през 2023 г.
Васил Петров ще гостува във Велико Търново с концерт, посветен на 30-годишната му сценична дейност, съобщиха организаторите на събитието.
Певецът ще излезе на сцената на Летния театър на 12 август заедно с Врачанската филхармония с диригент Христо Павлов. Специален гост в програмата е цигуларката с многобройни награди от международни конкурси Зорница Иларионова. Тя ще партнира на Васил Петров в няколко песни и ще представи класически и филмови теми, отличени с награди "Оскар". Участие ще вземат също Йордан Тоновски (пиано), Христо Минчев (бас) и Кристиан Желев (барабани).
За да отбележи три десетилетия на сцена, Васил Петров е подготвил за почитателите си специална програма The Best of. Тя включва избрани песни от неговия репертоар, поднесени с елегантния му маниер и мащабна оркестрация с джаз нюанси, посочват организаторите.
В нея има песни от различни албуми
Независимостта винаги идва с компромиси. Човек трябва да намира време за себе си и, ако започне да изчезва в другия човек, това не е много полезно. Дори, когато обичаме някого, ние трябва да запазим нашата индивидуалност, защото тя е това, което е създало връзката – този съюз между двама души, които в един момент са били непознати, а после стават семейство. Това казва режисьорът Ясен Пеянков по повод премиерата на „Куклен дом, втора част“ в Народния театър „Иван Вазов“.
Пиеса на американския драматург и носител на наградата „Оби“ за изключителни постижения в областта на драматургията – Лукас Нейт, е своеобразно продължение на едноименната пиеса на Хенрик Ибсен, и случващото се с Нора петнадесет години по-късно.
„Цената на независимостта е самотата. В случая, м
Национална филателна изложба с международно участие „Добрич Филекс 2024 ще се проведе от 9 до 24 октомври в Регионалната библиотека на града, съобщават от пресцентъра на “Български пощи”.
Изложбата ще се открие на 9 октомври. Тя е посветена на 150–ата годишнина на Всемирния пощенски съюз и 145–ата годишнина на „Български пощи“.
По време на този културен форум ще бъдат представени традиционна филателия, пощенска история, тематика, максимафилия и др. от български и международни филателисти.
В рамките на празниците ще бъдат валидирани атрактивни филателни издания - пощенската карта „Добрич Филекс 2024“,пощенска марка „150 г. Всемирен пощенски съюз“, малотиражно издание „Опазване на околната среда“ и др.
По време на събитието ще работи щанд на „Българска филатели
Даниел Орен се завръща в Софийската опера, за да дирижира на 15 ноември „Реквием“ от Джузепе Верди.
Един от най-големите диригенти на нашето време идва в София след успешни представления в Южна Корея и симфонични концерти във Виена, а след това отива в Болоня за поредица спектакли на „Палячи“ от Леонкавало, разказват от Софийската опера и балет.
„Реквиемът на Верди е произведение, което нарушава конвенциите на сакралната музика, правейки я по-земна и драматична. Големият гений на Верди, както обичам да го наричам, е сътворил нещо толкова дълбоко, че дори надхвърля религиозните бариери: не е съвпадение, че 1874 г. е време, когато самият той е най-отдалечен от религиозната вяра. Няма значение дали сте християнин, евреин, мюсюлманин: винаги ще има място за молитва. Помага да се чувствам
По думите му, втората статуя като почерк и стилов анализ видимо изглежда със 150 години по-млада и вероятно е изработена в средата на втори век. "Но тук има известни съмнения. Вероятно ще имаме повече данни на нещо по-аргументирано и за първата статуя чрез втората, а по втората има много работа. Ще направим всичко възможно да я почистим, да я съединим, да я сглобим, да подсилим това спукано бедро на втората статуя, за да си дойде тук в музея в Петрич и да радва посетителите", каза още археологът.
Той е категоричен, че в света няма подобно разкритие на археолози, при което две такива статуи да са намерени на едно място и да се знае какъв е техният контекст.
Имаме огромен късмет с откритите в Хераклея Синтика скулптури. В България нямаме такива изображения. Толкова ранни, толкова добре запазени, скулптури. Имаме релефи, но не такива. И затова по света реагираха толкова бързо. Бяха се омагьосали, защото не се намират такива неща. Тепърва ще отеква това, че тук в този музей има такива статуи, коментира още професор Людмил Вагалински.